וול סטריט סגרה את חודש מאי במסכים ירוקים עם עליות נאות של המדדים המובילים. מדד הדאו ג'ונס הוסיף 2.3% במאי, הנאסד"ק טיפס ב-6.9% ומדד ה-S&P זינק ב-4.8%, גבוה בהרבה מהתשואה הממוצעת של המדד בחודש מאי ב-10 השנים האחרונות, שעמדה על 0.7%.

ה-S&P 500 יזנק ב-4% בחודש יוני?
למרות הממוצע ההיסטורי של המדד, שמצביע על כך שבחודש יוני ה-S&P 500 מניב תשואות חלשות, ישנם אנליסטים שסבורים שלא כדאי להסתמך רק על ניתוח העבר. טום לי, אנליסט בפאנדסטראט (Fundstrat) מדגיש כי להערכתו המדד יזנק בכ-4% ביוני, ותולה את התחזית שלו לעליות ב-4 גורמים:

1. שוק שורי עונתי
לפי לי, מאז 1927, ב-17 הפעמים בהן מדדי המניות המרכזיים סיכמו רבעון ראשון חזק, ואחריו נפילה באפריל (כמו שקרה השנה) הדבר ניבה עליות במאי וביוני.

2. התמתנות הלחצים האינפלציוניים בארה"ב

להערכת לי, המשך הירידה בשיעורי האינפלציה, אליה היינו עדים במדד ה-PCE (מדד האינפלציה המועדף על הפד) שפורסם בשישי האחרון, תבוא לידי ביטוי גם במדד המחירים לצרכן של חודש מאי בארה"ב (CPI), שצפוי להתפרסם ב-12 ביוני.

נזכיר כי מדד ה-PCE עלה בחודש אפריל ב-0.3% בקצב חודשי, בהתאם לצפי. בחישוב שנתי עלה המדד ב-2.7% בהתאם לציפיות המוקדמות ובדומה לשיעור שפורסם בחודש אפריל.

הירידה בשיעורי האינפלציה שצופה לי, תגביר את הסיכוי להורדת הריבית על ידי הפד במחצית השנייה של 2024. כזכור, חברי הפד וביניהם נשיא הפד של סניף מינאפוליס, ניל קשקארי, ממשיכים להדגיש כי הם ממתינים ל"מספר חודשים רצופים של ירידה באינפלציה לפני שישקלו הורדת ריבית.

כרגע השוק מתמחר הורדת ריבית אחת של הפד ב-2024, סביב חודש דצמבר, ובמידה ותתממש, הדבר צפוי להשפיע לחיוב על שוק המניות. לי אמר על כך כי הוא מאמין ש"התחזיות למספר הורדות הריבית הצפויות השנה יטפסו שוב".

globes