ג'ימי – אני חושב שהחברים הבהירו זאת היטב אחרי, כך שכעת ברורה הכוונה.

דניאל – יש רבים בארה"ב, וחפש OIL ן GLD. בכל מקרה עדיף ניויורק על ישראל גם בהתחשב בשער החליפין בשל קורלציה מוצלחת הרבה יותר.

דמי כיס – דיון מעולה ונקודה מצוינת, מסכים עם כל מה שציינת. ההבדל בינינו הוא שאני סבור שהדולר צפוי להיחלש במידה כה משמעותית עד כי גם תרחיש קיצון לא יואיל. איני איש בטחון אך מכיוון שתקיפה באיראן אינה נראית באופק, הסבירות לתרחיש שיוביל לזינוק (כפי שכינית זאת יום סגריר) בשער החליפין נמוכה ביותר. זכור כי גם מלחמת לבנון ובטח המבצעים בעזה לא שינו את שער החליפין ולכן אנו מדברים על קנה מידה אחר לחלוטין. ואם נמשיך נקודה זו – בהנחה והסבירות הגבוהה היא להמשך המצב הקיים או הרעה מוגבלת, הרי שיתכן ופישר קונה אויר = דולר שערכו בעולם יכול לצלול. זכור כי מול השקל הדולר רשם היחלשות אך מול סל המטבעות הוא רק מתחיל עכשיו לעשות כן, קרי, הדרך עודנה ארוכה.

כהמשך לזה – אייל אני מצפה שפישר יקצה את המיליארדים שאיבד ועתיד לאבד לטובת יצואנים בדרכים אחרות. גידור הוא דבר פשוט יחסית ואחוז ההצלחה שלו מאוד גבוה ביחס להימור של פישר. נקודה נוספת , אתה מתעלם מכך שחברות הפרסום, כפי שציינת, אינן שוות. ישראל אינה תחרות מול יפן סין וארה"ב ולכן היא לא באמת יכולה להשתתף במשחק המטבעות. המשאבים הם שונים לחלוטין וכך גם סביבת האינפלציה.

רואה ממטר- ציינת כי "לא מוכר לי מודל כלכלי שעונה על השאלה מהו היקף הרזרבות האופטימאלי של משק מסויים" . יש מודלים מאוד ברורים לעניין אך זה לא המקום להסבירם. יותר חשוב לציין הוא שהיעד מצויין ע"י בנק ישראל מראש כיעד אליו יש לשאוף. לטענתי, הנגיד זנח את כל התאוריות ועבר להימורים גרידא. לראיה, יתרות המטח המוסכמות היו 20 מיליארד דולר וכעת הן פי 3 ויותר בעוד מצב המדינה דוקא השתפר בשנתיים האחרונות. זו לא העלאת הרף אלא פשוט השתוללות.

משה – זה כמו לציין כי אין זרים בישראל ואין להם השפעה. אין מקום לדעה, זו עובדה מוחלטת. {ראה פקיעה ינואר, בפרואר, מרץ, אפריל, מאי ,יוני ,יולי ואוגוסט}. מה לעשות שלפעמים יש גם הפסדים....

שאלה לכולם, בעקבות הדיון המרתק שנפתח כאן. אם בנק ישראל החליט שיש צורך לרכוש הגנות מדוע לרכוש דולרים ולא זהב? רכישת הזהב היתה מממונת ע"י שקלים מה שהיה מחליש את השקל , והרי מלכתחילה בשלב מאוד מוקדם ברור היה שאין לזה השפעה מהותית על שער הדולר. בכדי לסבר מעט את האוזן – בנק ישראל על כל גודלו אינו פקטור בכלל בתחום המטח אך בסכומים הללו בזהב, זה כבר עניין אחר. וזו לא חוכמה בדיעבד – ציינו כאן את הזהב כהשקעה מעולה עוד כשחצה את ה 1000$ לאונקיה, מה גם שזו מתכת שבעשור האחרון המגמה שלי מאוד חד-משמעית. זה גם המקום לפרגן לאחנתון שפתח כאן דיון מרתק בנושא הזהב, עוד רמות מחיר נמוכות משמעותית, וחשוב מכך, אחד הניתוחים הטובים ביותר שקראתי בשנה האחרונה למדוע זוהי השקעה נבונה.
viewtopic.php?f=93&t=9267